Now Reading
Цифрова країна воєнного часу

Цифрова країна воєнного часу

Цифрова країна – це завжди зручно та відповідає вимогам сучасності,  але чи завжди досконало? Україна активно займається цифровою трансформацією, тому встановлюється новий формат відносин між державою та громадянином. В цифровій країні бюрократія та корупція мають стати нетиповим явищем.

Законодавство передбачає отримання статусу внутрішньо переміщеної особи (далі – ВПО) як онлайн, так і офлайн (при зверненні до відповідних органів), розглянемо основні аспекти.

На сьогодні подати заявку для отримання статусу ВПО можна кількома способами:

– через уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;

– через центр надання адміністративних послуг;

– через управління праці та соціального захисту населення;

– через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі – Портал Дія).
Якщо особа обирає подання заявки для отримання статусу ВПО способами вказаними вище (окрім Порталу Дія), то отримує довідку у паперовому вигляді, якщо через Портал Дія – довідка в електронному вигляді. 

Використання електронних документів наразі є розповсюдженим явищем і це дуже зручно в повсякденному житті. Проте використання на практиці при зверненні особи до певних органів задля реалізації своїх прав іноді супроводжується деякими складнощами. У чому саме вони виникають розглянемо на прикладі довідки ВПО в застосунку Дія. 

See Also

Чи мають документи в застосунку Дія юридичну силу?
Так! Юридична сила цифрових документів, а саме е-довідки ВПО визначена Постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 1 жовтня 2014 року № 509. 

Отже, якщо особу усно просять підтвердити статус внутрішньо переміщеної, то у такому випадку вона може скористатися застосунком Дія.

Чи можна скористатися скріншотом довідки ВПО із застосунку Дія?
Ні! Скріншот не може бути документом. Згідно з законодавством цифрові версії документів є дійсними виключно в застосунку Дія. Їх дійсність можна перевірити тимчасовими унікальними кодами. 

Працівник подає до суду позовну заяву та одним із додатків є довідка ВПО, яку особа замовляла через Портал Дія, як діяти у такому випадку?
Скріншотом скористатися особа не може, адже він не являється документом. Таким чином, особа не може використати довідку ВПО, яку замовляла через Портал Дія, а потрібно звернутися до центру надання адміністративних послуг або управління праці та соціального захисту населення для отримання довідки у паперовому вигляді. Таким чином, недостатньо того, що довідка ВПО є в застосунку Дія, її потрібно також отримати в паперовому вигляді для того, щоб особа мала можливість підтвердити факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
На жаль, така ситуація виникає у всіх випадках, якщо особа замовляла довідку ВПО через Портал Дія, адже у будь-якому разі при подачі документів необхідно використовувати довідку у паперовому вигляді.
Отже, доцільно на Порталі Дія 👉 «Послуги» 👉 «Довідки та витяги» додати можливість згенерувати довідку ВПО, щоб в подальшому можна було її зберегти та роздрукувати без залучення центру надання адміністративних послуг та управління праці та соціального захисту населення.