Now Reading
90 днів відпустки без збереження заробітної плати, а що далі? 

90 днів відпустки без збереження заробітної плати, а що далі? 

Період воєнного стану в Україні продовжували вже шість разів. Задля убезпечення себе та своїх близьких працівники досить часто беруть відпустки та шукають більш безпечні місця перебування для себе, виїжджаючи закордон або стаючи внутрішньо переміщеними особами (ВПО) всередині країни. 

Після внесення змін до Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” з’явився ще один вид відпустки без збереження заробітної плати на період воєнного стану. Це обов’язковий вид відпустки, який надається за заявою працівника у випадку, якщо він виїхав за межі території України або набув статусу ВПО. Така відпустка надається не більше ніж на 90 календарних днів.

Пройшло майже пів року як діє ця норма. Проте, що відбувається на практиці із застосуванням цього виду відпустки, та, наскільки це зручно для працівників? 

З одного боку, це можливість для працівників не втратити своє робоче місце та спробувати на певний період часу переміститися до більш безпечних місць. Але, з іншого, у подальшому доводиться вирішувати питання – чи лишатися у безпечному місці, чи повертатися назад на роботу.

Справа ось у чому. Законодавство не дає відповіді, як діяти працівникам після спливу 90 днів відпустки без збереження зарплати.

Серед працівників, які виїжджають багато таких, які мають малолітніх дітей або ж одинокі матері/батьки. Вони часто розгублені та звертаються до юристів із питаннями, як діяти далі. Вони вважають, що мають повне право перебувати у безпеці на час дії воєнного стану в Україні, переживають за своїх дітей, адже якщо повернуться, то знову потраплять у реалії, які прагнули покинути.

See Also

Проте після закінчення такої відпустки, і за неможливості взяти інший вид відпустки або оформити іншим чином свою відсутність на роботі, працівники мають повернутися на своє робоче місце та приступити до виконання посадових обов’язків.

Чи можуть вимагати роботодавці повернення працівників на свої робочі місця?

Так, можуть, і це цілком законно, з огляду на те, що обов’язки за трудовим договором ніхто не відміняв. Чи не буде це небезпечно для працівників? Це скоріше питання риторичне, і відповідь на нього залежить від того, який вибір зробить кожен із працівників.